The Race Organiser : Essex Cross Country 10K Series Results
Find out more about our COVID-secure, contact-free event plans and how upcoming events are affected

Essex Cross Country 10K Series

Weald Country Park Results


11/09/2021, 09:30
Position First Name Last Name Gender Club Category Gender Position Category Position Gun Time Time Action
1 Luke RANDALL Male MU18 1 1 00:37:40 Claimed
2 Shay JOYCE Male Little Baddow Ridge Runners Male Senior 2 1 00:38:39 Claimed
3 Craig PUNCHER Male Male Senior 3 2 00:39:20 Claimed
4 Olaf HOFMANN Male Male V40 4 1 00:39:49 Claimed
5 Simon COTTLE Male eton manor ac Male V40 5 2 00:39:51 Claimed
6 Matthew RANDALL Male Male V40 6 3 00:40:04 Claimed
7 Adam HEMSWORTH Male Castle Point Joggers Male Senior 7 3 00:40:04 Claimed
8 Jody WALKER Male Male V40 8 4 00:40:37 Claimed
9 Dave ROGERS Male Bishops Stortford RC Male V40 9 5 00:40:54 Claimed
10 David RAFFAELLI Male Male Senior 10 4 00:41:12 Claimed
11 Tom PUNCHER Male Male Senior 11 5 00:41:27 Claimed
12 Oscar FARLEY Male MU18 12 2 00:41:47 Claimed
13 George LLOYD Male Run Fast Male Senior 13 6 00:42:00 Claimed
14 Anthony MOORE Male Billericay striders Male V50 14 1 00:42:03 Claimed
15 Daniel JAYCOCK Male Brentwood Running Club Male V40 15 6 00:42:28 Claimed
16 Ramunas UIKYS Male Male V40 16 7 00:42:32 Claimed
17 Benjamin MITCHELL Male Brentwood Running Club Male Senior 17 7 00:42:51 Claimed
18 Richard BONHAM Male Castle Point Joggers Male V50 18 2 00:43:20 Claimed
19 Geoff KEILY Male Male V40 19 8 00:43:57 Claimed
20 Jenny HEYMANN Female eton manor ac Female V40 1 1 00:44:02 Claimed
21 Sarah FLANAGAN Female eton manor ac Female V40 2 2 00:44:03 Claimed
22 Jamie SCHOFIELD Male Male V40 20 9 00:44:17 Claimed
23 Ian VALENTINE Male Male V40 21 10 00:44:22 Claimed
24 Stephen MOORE Male Male Senior 22 8 00:44:52 Claimed
25 Ethan SKIPP Male Weald park warriors MU18 23 3 00:45:13 Claimed
26 Stuart CROWTHER Male Weald park warriors Male V60 24 1 00:45:36 Claimed
27 Stephen PERRY Male Male V40 25 11 00:45:43 Claimed
28 Lloyd MILES Male Billericay striders Male V50 26 3 00:45:58 Claimed
29 James NICHOLS Male East London Runners Male Senior 27 9 00:46:00 Claimed
30 Lee CHESTER Male Male V50 28 4 00:46:19 Claimed
31 Danielle HARRINGTON Female Tiptree Road runners Female V40 3 3 00:46:50 Claimed
32 Chloe HAMMOND Female Female V40 4 4 00:46:50 Claimed
33 Glen KING Male Male V40 29 12 00:46:55 Claim
34 Daniel BADE Male Male Senior 30 10 00:46:56 Claimed
35 James MACKLIN Male Male V40 31 13 00:47:06 Claimed
36 Stephen BULLEN Male Male V40 32 14 00:47:11 Claimed
37 Paul JEGGO Male SPRINGFIELD STRIDERS RUNNING CLUB Male V60 33 2 00:47:12 Claimed
38 Chris WEBSTER Male Male V40 34 15 00:47:38 Claimed
39 Matt PEPPER Male Nuclear Wild Forest Team Male V40 35 16 00:47:45 Claimed
40 Chris HUMPHREY Male Club Kingswood Running Club Male V40 36 17 00:47:51 Claimed
41 Richard STOCKWELL Male Kingswood Running Club Male V40 37 18 00:48:06 Claimed
42 James DONCASTER Male Male V40 38 19 00:48:28 Claimed
43 Joseph SMITH Male Male V40 39 20 00:48:42 Claimed
44 Shaun WATKINS Male Male Senior 40 11 00:48:50 Claimed
45 Ben MAGUIRE Male Southend-On-Sea Athletics Club MU18 41 4 00:49:03 Claimed
46 William WU Male Billericay striders Male V40 42 21 00:49:06 Claimed
47 Ian WOOLLEY Male Male V60 43 3 00:49:18 Claimed
48 Rebecca PITTMAN Female SPRINGFIELD STRIDERS RUNNING CLUB Female V50 5 1 00:49:38 Claimed
49 Phil WARNER Male Phoenix Striders Male V50 44 5 00:49:58 Claimed
50 Thomas WALKER Male Male V40 45 22 00:49:59 Claimed
51 Scott COOPER Male Male Senior 46 12 00:50:03 Claimed
52 David PRATT Male Nuclear Wild Forest Team Male V50 47 6 00:50:11 Claimed
53 Gary CRITCHETT Male Male Senior 48 13 00:50:21 Claimed
54 John WESTERN Male Leigh on Sea Striders Male V50 49 7 00:50:38 Claimed
55 James LEESON Male Male V50 50 8 00:50:38 Claimed
56 Tina GOLUBEVA Female Pitsea Running Club Female Senior 6 1 00:50:42 Claimed
57 Mark WALLIS Male Male V40 51 23 00:50:53 Claimed
58 Adam MALIK Male Male Senior 52 14 00:50:54 Claimed
59 Robert SOMMERVILLE Male eton manor ac Male V50 53 9 00:51:06 Claimed
60 Nicholas HARVEY Male Male V40 54 24 00:51:17 Claimed
61 Martin MOULTON Male Vocalink Mastercard Running Club Male V50 55 10 00:51:20 Claimed
62 Lisa CORNELL Female South Woodham Runners Female V40 7 5 00:51:24 Claimed
63 James LAMON Male Male Senior 56 15 00:51:27 Claimed
64 Perry CORDERY Male Phoenix Striders Male Senior 57 16 00:51:48 Claimed
65 Anna FIEDLEROVA Female Victoria Park & Tower Hamlets AC Female Senior 8 2 00:52:04 Claimed
66 Steve SMITH Male Male V50 58 11 00:52:04 Claimed
67 Fiona WALKER Female Leigh on Sea Striders Female V50 9 2 00:52:07 Claimed
68 Nick LEECH Male Male V40 59 25 00:52:12 Claimed
69 Joe WEBB Male Male Senior 60 17 00:52:19 Claimed
70 Andrew THAKE Male Male V50 61 12 00:52:27 Claimed
71 Scott PETERS Male Male V50 62 13 00:52:44 Claimed
72 David WARD Male Leigh on Sea Striders Male V60 63 4 00:52:47 Claimed
73 Neil HIGGINS Male Male V50 64 14 00:52:49 Claimed
74 Tom RICE Male Havering Tri Male Senior 65 18 00:52:49 Claimed
75 Annabel MATTHEWS-SMITH Female Southend-On-Sea Athletics Club Female Senior 10 3 00:53:05 Claimed
76 Trevor MASON Male Male V60 66 5 00:53:11 Claimed
77 Stephen PAGE Male Male V40 67 26 00:53:12 Claimed
78 Chris DIGGINS Male Benfleet Running Club Male Senior 68 19 00:53:14 Claimed
79 Peter HOULIHAN Male Male V40 69 27 00:53:15 Claimed
80 Paul BRIMSON Male Male V60 70 6 00:53:18 Claimed
81 Gary ROWLEY Male Leigh on Sea Striders Male V40 71 28 00:53:27 Claimed
82 Vic CONRAN Male Male V50 72 15 00:53:36 Claimed
83 Tom FARROW Male Male Senior 73 20 00:53:40 Claimed
84 Storme ALEXANDER Female Female V40 11 6 00:53:41 Claimed
85 Gail ALEXANDER Female Leigh on Sea Striders Female V50 12 3 00:53:41 Claimed
86 Howel CUNNINGHAM Male Male V50 74 16 00:54:02 Claimed
87 Benjamin COLEMAN Male Male Senior 75 21 00:54:16 Claimed
88 Elisha LETLEY Female Leigh on Sea Striders Female V50 13 4 00:54:29 Claimed
89 Richard SELBY Male Male V50 76 17 00:54:33 Claimed
90 Philip DE BOLTZ Male Male V60 77 7 00:54:36 Claimed
91 Mark ROBERTSON Male REDS RUNNING CLUB Male V60 78 8 00:54:46 Claimed
92 Diana BOND Female Female V60 14 1 00:54:51 Claimed
93 Surjit GREWAL Female Female V50 15 5 00:55:20 Claimed
94 Adrian CAREY Male Male Senior 79 22 00:55:24 Claimed
95 Liam DEMPSEY Male East London Runners Male Senior 80 23 00:55:37 Claimed
96 Daniel JAGGARD Male Male V40 81 29 00:55:39 Claimed
97 Leanne BOTWRIGHT Female Bure Valley Harriers Female Senior 16 4 00:55:47 Claimed
98 Stuart BOTWRIGHT Male Male V40 82 30 00:55:48 Claimed
99 Allan STEEL Male South Woodham Runners Male Senior 83 24 00:55:49 Claimed
100 Nadia WHITTAKER Female Thames Valley Harriers Female V50 17 6 00:55:58 Claimed
101 Matt JAMES Male Male Senior 84 25 00:56:01 Claimed
102 Stuart BAILEY Male Harold Wood Running Club Male V40 85 31 00:56:01 Claim
103 Carl GREENER Male Male Senior 86 26 00:56:07 Claimed
104 Julie STRUTT Female Female V50 18 7 00:56:14 Claimed
105 Lee CLARK Male Male Senior 87 27 00:56:30 Claimed
106 Stuart MEARS Male Male V40 88 32 00:56:32 Claimed
107 Trevor TERRELL Male Male V50 89 18 00:56:52 Claimed
108 Zoe STORRAR Female Leigh on Sea Striders Female V40 19 7 00:56:56 Claimed
109 Fleur DICK Female Female V40 20 8 00:57:01 Claimed
110 Rob DUNN Male Castle Point Joggers Male V50 90 19 00:57:03 Claimed
111 Rich CUNNINGHAM Male Male V40 91 33 00:57:18 Claimed
112 Dean ADAMS Male Male V50 92 20 00:57:36 Claimed
113 Lorraine Female Female V40 21 9 00:57:41 Claim
114 Sonya GIERADA Female Female Senior 22 5 00:57:54 Claimed
115 Joyce GOLDER Female Barking Road Runners Female V50 23 8 00:58:05 Claimed
116 Ginny BELSON Female Female V50 24 9 00:58:16 Claimed
117 Katherine BRYANT Female Female V40 25 10 00:58:26 Claimed
118 Alison DUNN Female Leigh on Sea Striders Female V50 26 10 00:58:34 Claimed
119 Fiona MASSEY Female Female V40 27 11 00:58:35 Claimed
120 Natalie WIDDOWS Female Female V50 28 11 00:58:37 Claimed
121 Russell CHAMBERLAIN Male Male V40 93 34 00:58:41 Claimed
122 Ernest MULRYNE Male Kingswood Running Club Male V50 94 21 00:58:43 Claimed
123 Andy GEORGE Male Male Senior 95 28 00:58:44 Claimed
124 Thomas HAWORTH Male SPRINGFIELD STRIDERS RUNNING CLUB Male Senior 96 29 00:58:49 Claimed
125 Steve NUTT Male Male V50 97 22 00:58:53 Claimed
126 Jo PEARCE Female Female V50 29 12 00:59:31 Claimed
127 Alan TURNER Male Male Senior 98 30 00:59:33 Claimed
128 Bryce COMER Male Male Senior 99 31 00:59:36 Claimed
129 Emilia RUSSELL Female Female Senior 30 6 00:59:41 Claimed
130 Gabriel ELLENBERG Male eton manor ac Male V60 100 9 00:59:43 Claimed
131 Michelle LOCK Female South Woodham Runners Female V50 31 13 00:59:45 Claimed
132 Hannah SIMKIN Female Female Senior 32 7 00:59:48 Claimed
133 K JAGGARD Female South Woodham Runners Female V40 33 12 00:59:57 Claimed
134 Andreas KLOEPPEL Male Male V40 101 35 01:00:01 Claimed
135 Lynsey GRAY Female Phoenix Striders Female V50 34 14 01:00:03 Claimed
136 Estelle ALBERTYN Female Fordy Runs Female V40 35 13 01:00:03 Claimed
137 Sophie KNAPTON Female Female Senior 36 8 01:00:07 Claimed
138 Rachael RAHMAN Female Female Senior 37 9 01:00:21 Claimed
139 Virginija JANAVICIUS Female Female V40 38 14 01:00:46 Claimed
140 Steve PETTITT Male Leigh on Sea Striders Male V50 102 23 01:01:12 Claimed
141 Caroline SHAW Female Leigh on Sea Striders Female V40 39 15 01:01:13 Claimed
142 Martin PAGE Male Barking Road Runners Male V60 103 10 01:01:15 Claimed
143 Angela ROWE Female Leigh on Sea Striders Female V50 40 15 01:01:24 Claimed
144 Eulene GOODEN Female Female V50 41 16 01:01:27 Claimed
145 Jerry FLECHAIS Male Lonely Goat Running Club Male V40 104 36 01:01:32 Claimed
146 Geoff LOCKWOOD Male Male V60 105 11 01:01:33 Claimed
147 Scott MASSEY Male Male V40 106 37 01:01:43 Claimed
148 Dalia DROMANTAITE Female Female Senior 42 10 01:01:45 Claim
149 George JOSEPH Male Male V60 107 12 01:01:53 Claimed
150 Joanne HEMMING Male NBV50 1 1 01:01:56 Claimed
151 Ross SILVERTON Male Witham RC Male V70 108 1 01:02:03 Claimed
152 Barry GROOM Male Male V40 109 38 01:02:17 Claimed
153 John HOLLAND Male Male V70 110 2 01:02:38 Claimed
154 Richard BENNETT Male Hockley Trail Runners Male V50 111 24 01:02:49 Claimed
155 Stacy HEMBER Female Tiptree Road runners Female V50 43 17 01:03:03 Claimed
156 Sally PIGGOTT Female Phoenix Striders Female V50 44 18 01:03:27 Claimed
157 Kathryn CURTIS Female Female V40 45 16 01:03:34 Claimed
158 Geri DANBY Female Weald park warriors Female V40 46 17 01:03:39 Claim
159 Laela TABRIZI Female Female Senior 47 11 01:03:49 Claimed
160 Fen COLES Female Female V50 48 19 01:03:58 Claimed
161 Charlie LARDNER Male Male Senior 112 32 01:03:59 Claimed
162 Jennifer ARMOND Female Female Senior 49 12 01:04:04 Claimed
163 Amelia HOWE Female Leigh on Sea Striders Female Senior 50 13 01:04:16 Claimed
164 Si ADAMS Male Weald park warriors Male V50 113 25 01:04:26 Claimed
165 Andrew PALMER Male Male V50 114 26 01:05:07 Claimed
166 Jessica ELLIS Female Leigh on Sea Striders Female V40 51 18 01:05:14 Claimed
167 Barry WHITEHOUSE Male Male V50 115 27 01:05:17 Claimed
168 Sue UNSWORTH Female eton manor ac Female V50 52 20 01:05:20 Claimed
169 Collette TOAL Female Rochford Running Club Female V40 53 19 01:05:25 Claimed
170 Ian TOAL Male Rochford Running Club Male V40 116 39 01:05:26 Claimed
171 Liz MAY Female Kingswood Running Club Female V40 54 20 01:05:36 Claimed
172 Chris ANASTASI Male Barking Road Runners Male V50 117 28 01:05:46 Claimed
173 Anthony LAVERS Male Male V40 118 40 01:06:01 Claimed
174 Tanya THERON Female Weald park warriors Female V50 55 21 01:06:07 Claimed
175 Mark REED Male Male Senior 119 33 01:06:17 Claimed
176 Mic DAVISON Male Barking Road Runners Male V60 120 13 01:07:12 Claimed
177 Martin MASON Male Barking Road Runners Male V70 121 3 01:07:13 Claimed
178 Sally TREW Female Female V50 56 22 01:07:36 Claimed
179 Jen SHELLEY Female Billericay striders Female V40 57 21 01:07:38 Claimed
180 Suzanne COLLINGE Female Billericay striders Female V40 58 22 01:07:38 Claimed
181 Joanne NEWMAN Female Female V50 59 23 01:07:58 Claimed
182 Gary HARFORD Male Barking Road Runners Male V60 122 14 01:08:17 Claimed
183 Maxine O BRIEN Female Female V40 60 23 01:08:40 Claimed
184 Joy LEADER Female Phoenix Striders Female V50 61 24 01:08:52 Claimed
185 Daniel PINCHAM-PHIPPS Male Male V60 123 15 01:08:58 Claimed
186 Nicola MASLEN Female Phoenix Striders Female V50 62 25 01:09:14 Claimed
187 Nina WU Female Billericay striders Female Senior 63 14 01:09:22 Claimed
188 Ruth REYNOLDS Female Female V50 64 26 01:09:26 Claimed
189 Thomas WEBSTER Male Male Senior 124 34 01:09:30 Claimed
190 Carla THOROGOOD Female Female V40 65 24 01:09:52 Claimed
191 Maren BARTON Female Billericay striders Female V40 66 25 01:09:55 Claim
192 Teresa WALFORD Female Female V60 67 2 01:10:23 Claimed
193 Nicholas MORTIMER Male Male Senior 125 35 01:10:26 Claimed
194 Jane STICHBURY Female Female V50 68 27 01:10:43 Claimed
195 Dennis SPENCER-PERKINS Male Barking Road Runners Male V60 126 16 01:10:46 Claimed
196 Dave MORRIS Male Male V50 127 29 01:11:06 Claimed
197 Helen HALL Female South Woodham Runners Female V40 69 26 01:11:35 Claimed
198 Simon BULLEN Male Male V40 128 41 01:12:19 Claimed
199 Alison FRYATT Female Barking Road Runners Female V50 70 28 01:12:41 Claimed
200 Marion BREEZE Female Pitsea Running Club Female V60 71 3 01:13:17 Claimed
201 Robert COURTIER Male Barking Road Runners Male V60 129 17 01:14:06 Claimed
202 Heather IMPEY Female Phoenix Striders Female V40 72 27 01:16:24 Claimed
203 Sarah-Jane MESSENGER Female Female Senior 73 15 01:17:29 Claimed
204 Leslie JAY Male Barking Road Runners Male V60 130 18 01:18:26 Claimed
205 Stephanie RASHBROOK Female eton manor ac Female Senior 74 16 01:27:46 Claimed
206 Ben BUTLIN Male Male V50 131 30 01:28:33 Claimed
207 Joanne GROOM Male Male V40 132 42 01:31:46 Claimed